SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI

Haberler & Duyurular
Yönetici Girişi

Sanat ve Kültür Kulübü tarafından “Sanat ve Çocuk” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

      

        

 

   Sanat ve Kültür Kulübü ile Bahçeşehir Kolejinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu etkinliğe Ordu Bahçeşehir Okulları Müdürü Dilek Eminoğlu, Kurumsal İletişim Müdürü Arzu Mertan, Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Kulüp Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fevziye EKER, Ünye Meslek Yüksek Okulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Öğretim Görevlileri Kasım EKER ve Seçkin EVCİM, Sanat Tarihi Bölümü ve Heykel Bölümü öğrencileri ile Bahçeşehir Koleji 6. Sınıf öğrencileri katıldı. 

 

     Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü 3. sınıf öğrencisi Burak EKER tarafından “Çocuk Gözüyle Arkeoloji”  adlı sunum gerçekleştirildi. Sunumda 6. Sınıf öğrencilerine Arkeoloji biliminin ne olduğu, bir Arkeologun neler yaptığı, arkeolojik kazılarda nelere dikkat etmemiz gerektiği vb. konulara değinildi. Çocukların bu bilim dalına ilgisini ölçmek adına sorular alındı ve söyleşi tadında sunum gerçekleştirildi. Ardından Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Özlem ŞEN tarafından “Sanat ve Çocuk” başlıklı sunumda, öncelikle sanat kelimesi içerisinde bir gezinti yaparak sanat tarihi ve sanat tarihinin içine aldığı konular anlatıldı ve sanatın yok edilmemesi konusuna değinerek farkındalık yaratacak bir sunum gerçekleştirdi.  Sonrasında Fen Edebiyat Fakültesi sanat tarihi 3. Sınıf öğrencisi Esra KARAHAN ve 4. Sınıf öğrencisi Talha KIZILARSLAN tarafından “Ordu İlindeki Tarihi Yapılar” isimli sunum gerçekleştirildi. Sunumda Ordu iline ait mimarisi ve tarihiyle tescil edilen yapılar hakkında bilgiler verilerek tarihi yapılarımızın korunması konusuna değinildi. 

 

  

     Sunumların ardından öğrencilerin ve öğretmenlerin büyük ilgi gösterdiği arkeolojik kazı uygulamaları ve kilden figürin uygulamaları yapıldı. Yapılan bu temsili kazı çalışmasında Yrd. Doç. Dr. Fevziye EKER ve Öğr. Gör. Kasım EKER  ile sanat tarihi öğrencileri tarafından Bahçeşehir Koleji öğrencilerine Arkeoloji biliminin hem ne kadar eğlenceli hem de çok dikkat isteyen bir bilim dalı olduğu konusu uygulamalı olarak öğrencilere gösterildi. Kazı alanının belirlenmesi, kazı işleminin yapılması, bulunan eserin belgelenmesi, temizlenmesi ve fotoğraflanması aşamaları gruplar halinde öğrencilere uygulatıldı. Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden Arş. Gör. İbrahim ARSLAN ile Sanat tarihi bölümü ve Heykel bölümü öğrencileri tarafından kilden figürinler yapmaları konusunda 6. Sınıf öğrencilerinin hayal güçlerini zorlamaları istendi ve çok güzel kil eserler ortaya çıkarıldı. 

      Her yıl farklı öğrenci gruplarıyla bu etkinliğin tekrar edilmesini isteyen Bahçeşehir Koleji Kurumsal İletişim Müdürü Arzu Mertan çok memnun olduklarını ve Sanat ve Kültür Kulübüne teşekkür ettiklerini belirttiler. Etkinlik Bahçeşehir Kolejinin ve Ordu Üniversitesinin vermiş olduğu Teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.