SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI

Haberler & Duyurular
Yönetici Girişi

Tıp Öğrencileri Kulübünden “Haklarını Renklendir” Etkinliği

      

 

27.11.2017 

Ordu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Kulübü Çocuk Haklarını herkesten önce çocuklar öğrensin, çocuklar kendi haklarını bilip onlara sahip çıksın diye Ordu Başöğretmen İlkokulu’nda “Haklarını Renklendir” etkinliklerini gerçekleştirdiler. 

Etkinlik kapsamınsa Tıp Öğrencileri Kulübü İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu Yöneticisi Simge Sezgin” Çocuk Hakları ve Akran Zorbalığı” konulu sunumu ile başladı. Sezgin yaptığı sunumda “ Çocuk hakları, çocukların kanun hükümleri ile korunan eğitim, sağlık, barınma, fiziksel, psikolojik ya da cinsel sömürüye karşı korunma gibi temel haklarının tümünü kapsamaktadır. Çocuk Hakları da günümüzde müstehcenlik, çocuklara yönelik şiddet başta olmak üzere birçok konuda ihlal edilmektedir. Çocuk haklarına dikkat çekilmesi ve bu hakların kanun hükmünde korunması amacıyla 20 Kasım 1989’da Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan 54 maddelik BM Çocuk Hakları Sözleşmesi kabul edilmiştir. Bu tarihten sonra 20 Kasım, Dünya Çocuk Hakları Günü olarak ilan edilmiştir. Bu sözleşmenin temelinde çocukların toplumda yetişkinlerden farklı bir yere sahip olduğu, psikolojilerinin farklı olduğu ve bu sebeplerden ötürü ihtiyaçlarının farklı olduğu yatmaktadır.” dedi. 

Başöğretmen İlkokulu Konferans Salonu’nda 4. sınıflardan oluşan 120 öğrenciye yapılan sunum sonrasında öğrencilere konu ile ilgili sorular soruldu. Doğru cevap veren öğrencilere hatıra kalması amacıyla okuma kitabı hediye edildi. Daha sonra sınıflarda öğrencilere broşür ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin maddelerini içeren kartlar dağıldı. Öğrenciler ile çocuk hakları konusunda sohbet edildi. Etkinlik öğrencilerle fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

ODU BASIN  

  

b