SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI

Haberler & Duyurular
Yönetici Girişi

Hocalı Katliamı Unutulmadı

 

 

Üniversitemiz Türkeli Tarih Kulübü tarafından "Hocalı Katliamı Anma Programı" düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Türkeli Tarih Kulübü akademik danışmanı Doç. Dr. Sadullah Gülten, Öğrenci Konseyi Başkanı Mustafa Boran, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azeri Milli Marşı ile başlayan programda 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’nde bulunan Hocalı kasabasında, toplu şekilde katledilen Azeri soydaşlarımız anıldı. üniversiteöiz Fen Edebiyat Fakültesi Arş. Gör. Dr. Hakan Güngör 24 yıl önce Hocalı kasabasında meydana gelen katliam ve yaşanan acılar hakkında dinleyicilere bilgiler vererek Ermeni kuvvetlerince gerçekleştirilen olayda birçok sivil insanın öldürüldüğünden bahsetti. Programda katliamın üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu elim olayın hafızalara kazındığı ve yaşananların unutturulmayacağı ifade edildi. Ayrıca Azerbaycan ve Türkiye’nin dostluklarının çok büyük olduğunu ve her zaman birbirini seven ve sahiplenen milletler olacaklarından söz edildi.

Hocalı Katliamı'nı anlatan sinevizyon gösterisi ile devam eden program, kulüp öğrencilerinin günün önemine dair okudukları şiirlerle sona erdi.